| Type | Description |
|---|---|
| Series: | VI Chip® BCM® (300W) |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Type: | Bus Converter Module |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 360V |
| Voltage - Input (Max): | 400V |
| Voltage - Output 1: | 12V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 27.7A |
| Power (Watts): | 300 W |
| Voltage - Isolation: | 4.242 kV |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Features: | OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Efficiency: | 95.5% |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Module |
| Size / Dimension: | 1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Control Features: | - |
| Approval Agency: | - |
| Standard Number: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
VI-J31-IZ-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 12V 25W |
In Stock: 0 $398.66000 |
|
VI-JV2-IZ-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 15V 25W |
In Stock: 0 $398.68000 |
|
![]() |
VI-B6J-EU-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 36V 200W |
In Stock: 0 $398.71000 |
![]() |
VI-2TP-CW-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 13.8V 100W |
In Stock: 0 $398.76000 |
![]() |
VI-2WZ-CW-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 2V 20W |
In Stock: 0 $398.80000 |
![]() |
VI-2WZ-EW-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 2V 20W |
In Stock: 0 $399.02000 |
![]() |
VI-2W3-EW-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 24V 100W |
In Stock: 0 $399.08000 |
![]() |
VE-253-EU-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 24V 200W |
In Stock: 0 $399.12000 |
![]() |
VI-22R-IY-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 7.5V 50W |
In Stock: 0 $399.20000 |
![]() |
VI-26Z-EU-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 2V 40W |
In Stock: 0 $399.30000 |