| Type | Description |
|---|---|
| Series: | VI-200™ (200W) |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Isolated Module |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 55V |
| Voltage - Input (Max): | 100V |
| Voltage - Output 1: | 12V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 16.67A |
| Power (Watts): | 200 W |
| Voltage - Isolation: | 3 kV |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Features: | OCP, OTP, OVP, SCP |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 85°C |
| Efficiency: | 88% |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Full Brick |
| Size / Dimension: | 4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Control Features: | - |
| Approval Agency: | - |
| Standard Number: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
VI-224-CW-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 48V 100W |
In Stock: 0 $397.65000 |
![]() |
VI-224-EW-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 48V 100W |
In Stock: 0 $397.65000 |
VI-J1M-IZ-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 10V 25W |
In Stock: 0 $397.68000 |
|
![]() |
VI-21M-EW-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 10V 100W |
In Stock: 0 $397.78000 |
VI-2V0-IY-F3Vicor |
DC DC CONVERTER 5V 50W |
In Stock: 0 $397.80000 |
|
![]() |
VI-21P-EV-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 13.8V 150W |
In Stock: 0 $397.80000 |
![]() |
VI-2NR-EV-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 7.5V 150W |
In Stock: 0 $397.86000 |
![]() |
VI-2NL-EU-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 28V 200W |
In Stock: 0 $397.91000 |
![]() |
VI-26F-EU-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 72V 200W |
In Stock: 0 $398.02000 |
![]() |
VI-2N4-CW-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 48V 100W |
In Stock: 0 $398.08000 |