| Type | Description |
|---|---|
| Series: | VI-200™ (50W) |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Isolated Module |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 66V |
| Voltage - Input (Max): | 160V |
| Voltage - Output 1: | 12V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 4.17A |
| Power (Watts): | 50 W |
| Voltage - Isolation: | 3 kV |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Features: | OCP, OTP, OVP, SCP |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 85°C |
| Efficiency: | 88% |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Full Brick |
| Size / Dimension: | 4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Control Features: | - |
| Approval Agency: | - |
| Standard Number: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
VI-262-EU-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 15V 200W |
In Stock: 0 $395.84000 |
![]() |
VE-204-CX-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 48V 75W |
In Stock: 0 $395.84000 |
![]() |
VI-204-EX-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 48V 75W |
In Stock: 0 $395.84000 |
![]() |
VI-26D-CW-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 85V 100W |
In Stock: 0 $395.86000 |
![]() |
VI-274-EW-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 48V 100W |
In Stock: 0 $395.92000 |
![]() |
VI-252-EW-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 15V 100W |
In Stock: 0 $395.95000 |
![]() |
VI-242-CW-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 15V 100W |
In Stock: 0 $396.06000 |
![]() |
VI-241-EW-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 12V 100W |
In Stock: 0 $396.06000 |
![]() |
VI-2WF-EV-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 72V 150W |
In Stock: 0 $396.08000 |
![]() |
VI-2W4-EV-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 48V 150W |
In Stock: 0 $396.18000 |