| Type | Description |
|---|---|
| Series: | VE-200™ (150W) |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Isolated Module |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 36V |
| Voltage - Input (Max): | 76V |
| Voltage - Output 1: | 5V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 30A |
| Power (Watts): | 150 W |
| Voltage - Isolation: | 3 kV |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Features: | OCP, OTP, OVP, SCP |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 85°C |
| Efficiency: | 88% |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Full Brick |
| Size / Dimension: | 4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Control Features: | - |
| Approval Agency: | - |
| Standard Number: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
VI-2N0-EV-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 5V 150W |
In Stock: 0 $394.62000 |
![]() |
VI-2T2-EY-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 15V 50W |
In Stock: 0 $394.64000 |
![]() |
VI-25P-EW-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 13.8V 100W |
In Stock: 0 $394.64000 |
![]() |
VI-2N1-EV-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 12V 150W |
In Stock: 0 $394.73000 |
![]() |
VI-20V-EX-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 5.8V 75W |
In Stock: 0 $394.77000 |
VI-J51-IZ-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 12V 25W |
In Stock: 0 $394.83000 |
|
![]() |
VI-252-CX-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 15V 75W |
In Stock: 0 $394.84000 |
![]() |
VI-B6Z-EU-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 2V 80W |
In Stock: 0 $394.86000 |
![]() |
VI-270-EY-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 5V 50W |
In Stock: 0 $394.94000 |
VI-JWB-IZ-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 95V 25W |
In Stock: 0 $394.96000 |