| Type | Description |
|---|---|
| Series: | VE-200™ (200W) |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Isolated Module |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 36V |
| Voltage - Input (Max): | 76V |
| Voltage - Output 1: | 12V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 16.67A |
| Power (Watts): | 200 W |
| Voltage - Isolation: | 3 kV |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Features: | OCP, OTP, OVP, SCP |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 85°C |
| Efficiency: | 88% |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Full Brick |
| Size / Dimension: | 4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Control Features: | - |
| Approval Agency: | - |
| Standard Number: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
VI-243-EW-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 24V 100W |
In Stock: 0 $389.08000 |
![]() |
VI-B71-CX-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 12V 75W |
In Stock: 0 $389.11000 |
![]() |
VE-2TF-CW-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 72V 100W |
In Stock: 0 $389.13000 |
![]() |
VI-2T3-CX-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 24V 75W |
In Stock: 0 $389.17000 |
![]() |
VI-B0Y-EX-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 3.3V 50W |
In Stock: 0 $389.17000 |
![]() |
VI-254-EV-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 48V 150W |
In Stock: 0 $389.22000 |
![]() |
VI-210-CW-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 5V 100W |
In Stock: 0 $389.24000 |
![]() |
VI-200-EX-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 5V 75W |
In Stock: 0 $389.30000 |
![]() |
VE-J02-IZ-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 15V 25W |
In Stock: 0 $389.32000 |
![]() |
VI-2T3-CY-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 24V 50W |
In Stock: 0 $389.33000 |