V24C5H125B
V24C5H125B
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
V24C5H125B
Manufacturer
Vicor
Description
DC DC CONVERTER 5V 125W
Category
Power Supplies - Board Mount
Family
DC DC Converters
Type Description
Series:MICRO (125W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):25A
Power (Watts):125 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OVP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Efficiency:84.1%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Quarter Brick
Size / Dimension:2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Supplier Device Package:-
Control Features:-
Approval Agency:-
Standard Number:-
Recommendation for You
Image Part Number Description Stock / Unit Price
V24C5H125B2
V24C5H125B2
Vicor
DC DC CONVERTER 5V 125W
In Stock: 0
V24C5H125BL
V24C5H125BL
DC DC CONVERTER 5V 125W
In Stock: 0
V24C5H125BL2
V24C5H125BL2
DC DC CONVERTER 5V 125W
V24C5H125BG
V24C5H125BG
DC DC CONVERTER 5V 125W
V300C2H50BL
V300C2H50BL
DC DC CONVERTER 2V 50W
V24C5H125B3
V24C5H125B3
DC DC CONVERTER 5V 125W