| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Maxi (400W) |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Isolated Module |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 180V |
| Voltage - Input (Max): | 375V |
| Voltage - Output 1: | 8V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 50A |
| Power (Watts): | 400 W |
| Voltage - Isolation: | 3 kV |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Features: | OVP, UVLO |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 100°C |
| Efficiency: | 83% |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Full Brick |
| Size / Dimension: | 4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Control Features: | - |
| Approval Agency: | - |
| Standard Number: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
V300A8C400BGVicor |
DC DC CONVERTER 8V 400W |
In Stock: 0 $370.86000 |
|
![]() |
VI-J00-12Vicor |
VI-J00-12 12V/5V 50W |
In Stock: 0 $371.16000 |
![]() |
VE-JWL-05Vicor |
VE-JWL-05 24V/28V 50W |
In Stock: 0 $371.16000 |
![]() |
VE-910084BVicor |
C 200/375/300 5.2V/ 57.7A |
In Stock: 0 $371.31000 |
V28A3V3C150BGVicor |
DC DC CONVERTER 3.3V 150W |
In Stock: 0 $371.58000 |
|
V28A3V3T150BGVicor |
DC DC CONVERTER 3.3V 150W |
In Stock: 0 $371.58000 |
|
V300A8C400BF3Vicor |
DC DC CONVERTER 8V 400W |
In Stock: 0 $371.60000 |
|
V300A8C400BF2Vicor |
DC DC CONVERTER 8V 400W |
In Stock: 0 $371.60000 |
|
V300A8C400BS3Vicor |
DC DC CONVERTER 8V 400W |
In Stock: 0 $371.60000 |
|
V375A15C400BN4Vicor |
C 250/425/375 15V/ 26.7A |
In Stock: 0 $371.71000 |