| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Maxi (160W) |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Isolated Module |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 250V |
| Voltage - Input (Max): | 425V |
| Voltage - Output 1: | 2V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 80A |
| Power (Watts): | 160 W |
| Voltage - Isolation: | 3 kV |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Features: | OVP, UVLO |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 100°C |
| Efficiency: | 73.7% |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Full Brick |
| Size / Dimension: | 4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Control Features: | - |
| Approval Agency: | - |
| Standard Number: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
VI-JNM-CY-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 10V 50W |
In Stock: 0 $364.61000 |
|
VI-JT1-CZ-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 12V 25W |
In Stock: 0 $364.61000 |
|
V375A3V3C200BN4Vicor |
C 250/425/375 3.3V/ 60.6A |
In Stock: 0 $364.63000 |
|
V375A3V3C200BG4Vicor |
DC DC CONVERTER |
In Stock: 0 $364.63000 |
|
![]() |
VI-910084BVicor |
C 200/375/300 5.2V/ 57.7A |
In Stock: 0 $364.67000 |
![]() |
VE-JNB-CX-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 95V 75W |
In Stock: 0 $364.78000 |
VI-J0B-EX-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 95V 75W |
In Stock: 0 $364.85000 |
|
V300A12E500BGVicor |
DC DC CONVERTER 12V 500W |
In Stock: 0 $364.87000 |
|
![]() |
VE-J74-CZ-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 48V 25W |
In Stock: 0 $364.87000 |
VI-J6L-EZ-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 28V 25W |
In Stock: 0 $364.89000 |