| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Maxi (500W) |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Isolated Module |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 180V |
| Voltage - Input (Max): | 375V |
| Voltage - Output 1: | 48V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 10.4A |
| Power (Watts): | 500 W |
| Voltage - Isolation: | 3 kV |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Features: | OVP, UVLO |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 100°C |
| Efficiency: | 89% |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Full Brick |
| Size / Dimension: | 4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Control Features: | - |
| Approval Agency: | - |
| Standard Number: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
VI-JWB-EZ-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 95V 25W |
In Stock: 0 $360.38000 |
|
V300A5C400BNVicor |
DC DC CONVERTER 5V 400W |
In Stock: 0 $360.38000 |
|
VI-J1B-EY-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 95V 50W |
In Stock: 0 $360.40000 |
|
VI-J2P-EX-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 13.8V 75W |
In Stock: 0 $360.42000 |
|
![]() |
VI-720082BVicor |
M 18/36/24 12V/ 1.67A |
In Stock: 0 $360.42000 |
![]() |
VI-720355BVicor |
DC DC CONVERTER |
In Stock: 0 $360.42000 |
![]() |
VI-720258BVicor |
DC DC CONVERTER |
In Stock: 0 $360.42000 |
![]() |
VE-920090BVicor |
C 14/36/21 5V/ 50A |
In Stock: 0 $360.43000 |
VI-JNP-CY-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 13.8V 50W |
In Stock: 0 $360.49000 |
|
VI-J6J-EZ-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 36V 25W |
In Stock: 0 $360.64000 |