| Type | Description |
|---|---|
| Series: | VI-J00™ (25W) |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Isolated Module |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 10V |
| Voltage - Input (Max): | 20V |
| Voltage - Output 1: | 7.5V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 3.33A |
| Power (Watts): | 25 W |
| Voltage - Isolation: | 3 kV |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Features: | OCP, SCP |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 100°C |
| Efficiency: | 88% |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Half Brick |
| Size / Dimension: | 2.36" L x 2.28" W x 1.08" H (59.9mm x 57.9mm x 27.4mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Control Features: | - |
| Approval Agency: | - |
| Standard Number: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
VI-J01-CX-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 12V 75W |
In Stock: 0 $358.40000 |
|
![]() |
VE-910081BVicor |
C 200/375/300 5.6V/ 53.6A |
In Stock: 0 $358.40000 |
VI-J1N-CZ-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 18.5V 25W |
In Stock: 0 $358.44000 |
|
VI-J0H-CX-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 52V 75W |
In Stock: 0 $358.55000 |
|
S150A5C300BLVicor |
DC DC CONVERTER |
In Stock: 0 $358.58000 |
|
![]() |
VI-231-EU-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 12V 200W |
In Stock: 0 $358.60000 |
VI-J02-CX-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 15V 75W |
In Stock: 0 $358.68000 |
|
VI-J04-CX-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 48V 75W |
In Stock: 0 $358.70000 |
|
VI-JWF-CY-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 72V 50W |
In Stock: 0 $358.75000 |
|
V375A8C400BG3Vicor |
DC DC CONVERTER 8V 400W |
In Stock: 0 $358.79000 |