| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ODU AMC® |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Male Pins |
| Number of Positions: | 40 |
| Shell Size - Insert: | 1.5 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Solder Cup |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Orientation: | A |
| Shell Material: | Brass |
| Shell Finish: | Chrome |
| Contact Finish - Mating: | - |
| Color: | Silver |
| Ingress Protection: | IP68 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 1A |
| Voltage Rating: | 250V |
| Cable Opening: | - |
| Operating Temperature: | -51°C ~ 125°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
8D511W80PESouriau-Sunbank by Eaton |
8D 1C 1#8 PIN PLUG |
In Stock: 0 $154.84000 |
![]() |
BACC63CT19-28PASouriau-Sunbank by Eaton |
BACC 28C 26#20, 2#16 PIN PLUG |
In Stock: 0 $154.88000 |
![]() |
8D121ZC77AASouriau-Sunbank by Eaton |
8D 19C 17#22D 2#8 PIN RECP |
In Stock: 0 $154.88000 |
![]() |
8D121ZC77ANSouriau-Sunbank by Eaton |
8D 19C 17#22D 2#8 PIN RECP |
In Stock: 0 $154.88000 |
![]() |
MS27473T24Z29PSouriau-Sunbank by Eaton |
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $154.89000 |
![]() |
8T718B28PNSouriau-Sunbank by Eaton |
8T 28C 26#20 2#16 PIN J/N |
In Stock: 0 $154.91000 |
![]() |
8D525J04SBSouriau-Sunbank by Eaton |
8D 56C 48#20 8#16 SKT PLUG |
In Stock: 0 $154.93000 |
![]() |
8D525J04SASouriau-Sunbank by Eaton |
8D 56C 48#20 8#16 SKT PLUG |
In Stock: 0 $156.48000 |
![]() |
8D525J04SCSouriau-Sunbank by Eaton |
8D 56C 48#20 8#16 SKT PLUG |
In Stock: 0 $154.93000 |
![]() |
MS27474T18F11SSouriau-Sunbank by Eaton |
8T 11C 11#16 J/N |
In Stock: 0 $154.94000 |