| Type | Description |
|---|---|
| Series: | JBX |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 4 |
| Shell Size - Insert: | 1 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line), Right Angle |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Orientation: | G |
| Shell Material: | Brass |
| Shell Finish: | Chrome over Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Silver |
| Ingress Protection: | IP40 |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | Backshell, Boot Adapter |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 10A |
| Voltage Rating: | 900V |
| Cable Opening: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
85100R1412S50Souriau-Sunbank by Eaton |
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $52.53000 |
![]() |
85107RT1210P50Souriau-Sunbank by Eaton |
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $52.53000 |
![]() |
MS3114P1210PSouriau-Sunbank by Eaton |
CONN RCPT MALE 10P GOLD SLDR CUP |
In Stock: 0 $52.53000 |
![]() |
D38999/20ZB99PESouriau-Sunbank by Eaton |
MILDTL 38999 III WALL MOUNT |
In Stock: 0 $52.53000 |
![]() |
D38999/20ZC35PBSouriau-Sunbank by Eaton |
CONN RCPT MALE 22POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $52.53000 |
![]() |
MS3111F1626SSouriau-Sunbank by Eaton |
CONN RCPT FMALE 26P GOLD SLD CUP |
In Stock: 0 $52.55000 |
![]() |
MS3475W1210SSouriau-Sunbank by Eaton |
CONN PLUG FMALE 10POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $52.55000 |
![]() |
85102R168S50Souriau-Sunbank by Eaton |
CONN RCPT FMALE 8POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $52.56000 |
UTGX714D7SSouriau-Sunbank by Eaton |
CONN RCPT FMALE 7POS SOLDER |
In Stock: 0 $52.56040 |
|
![]() |
8D709W98ANSouriau-Sunbank by Eaton |
8D 3C 6#20 PIN J/N |
In Stock: 31 $52.57000 |