| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Male Pins |
| Number of Positions: | 2 |
| Shell Size - Insert: | 8-2 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Black Zinc Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Black |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 13A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.448" (11.38mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
2M804-003-01ZNU8-2PAAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 2POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $105.05000 |
![]() |
CS3102A-36-78SAmphenol Industrial |
CONN RCPT FMALE 14P SOLDER CUP |
In Stock: 0 $105.06000 |
![]() |
M83723/86W10206Amphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 2POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $105.06000 |
![]() |
MS3101E16-13SAmphenol Industrial |
CONN RCPT FMALE 2P SILV SLDR CUP |
In Stock: 0 $105.06000 |
![]() |
PT06E-22-41P(SR)Amphenol Industrial |
CONN PLUG MALE 41P GOLD SLDR CUP |
In Stock: 0 $105.06000 |
![]() |
SG3102E-36-78SAmphenol Industrial |
CONN RCPT FMALE 14P SOLDER CUP |
In Stock: 0 $105.06000 |
MS27468T19B11SAAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $105.08000 |
|
![]() |
MS3456L20-18PAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 9POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $105.08000 |
![]() |
MS3456L20-18PWAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 9POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $105.08000 |
![]() |
MS3456L20-18PXAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 9POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $105.08000 |