| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Male Pins |
| Number of Positions: | 4 |
| Shell Size - Insert: | 11-4 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Mounting Feature: | Bulkhead - Front Side Nut |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Threaded |
| Orientation: | C |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Electroless Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Silver |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 13A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.519" (13.18mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
AIB6UHST3-16-10PCAmphenol Industrial |
CONN PLUG MALE 3POS SILVER CRIMP |
In Stock: 0 $104.93000 |
![]() |
D38999/20JF32JBAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $104.94000 |
![]() |
MS27656T25A61SAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $104.94000 |
![]() |
10-72624-28PAmphenol Industrial |
CONN PLUG MALE 24P SILV SLDR CUP |
In Stock: 0 $104.94000 |
![]() |
MS3100F36-15SAmphenol Industrial |
CONN RCPT FMALE 35P SOLDER CUP |
In Stock: 0 $104.94000 |
![]() |
PC06P-22-21SAmphenol Industrial |
CONN PLUG FMALE 21P GOLD SLD CUP |
In Stock: 0 $104.94000 |
![]() |
PT00E-22-36SAmphenol Industrial |
CONN RCPT FMALE 36P GOLD SLD CUP |
In Stock: 0 $104.94000 |
![]() |
MS27468T23B55PAAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $104.94000 |
![]() |
CTVS06RF-9-35HCAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 6POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $104.94000 |
![]() |
PT06UWHBSB2-10-6PAmphenol Industrial |
PT 6C 6#20 PIN PLUG |
In Stock: 0 $104.95000 |