| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 3 |
| Shell Size - Insert: | 5-3 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Threaded |
| Orientation: | B |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Electroless Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Silver |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell, Coupling Nut, Self Locking |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 5A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.246" (6.22mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MS27497E18F32PAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $104.24000 |
![]() |
PT01USB2-12-10SAmphenol Industrial |
PT 10C 10#20 SKT RECP |
In Stock: 0 $104.24000 |
![]() |
MS27467E23F53PCAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 53POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $104.25000 |
![]() |
MS27467T23F53PCAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 53POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $104.25000 |
![]() |
MS27472T18B32SAAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $104.25000 |
![]() |
PT06E-22-34P(470)Amphenol Industrial |
CONN PLUG MALE 34P GOLD SLDR CUP |
In Stock: 0 $104.25000 |
![]() |
MS27467T23F53PBAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 53POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $104.25000 |
![]() |
D38999/20ZG16SNAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $104.25000 |
![]() |
TVP00DT-15-19HNAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $104.25000 |
![]() |
MS27474P16B35SAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $104.26000 |