| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Male Pins |
| Number of Positions: | 6 |
| Shell Size - Insert: | 8-200 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Olive Drab Cadmium |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Olive Drab |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 5A, 7A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.448" (11.38mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
2M804-001-06ZNU8-200PAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 6POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $104.19000 |
![]() |
2M804-001-06ZNU8-200PAAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 6POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $104.19000 |
![]() |
2M804-001-06ZNU8-200PBAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 6POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $104.19000 |
![]() |
AIB6U14S-6SC-027Amphenol Industrial |
CONN PLUG FMALE 6P SILVER CRIMP |
In Stock: 0 $104.19000 |
![]() |
AIT1FA20-29PCAmphenol Industrial |
CONN RCPT MALE 17P SILVER CRIMP |
In Stock: 0 $104.19000 |
![]() |
D38999/20JJ43PNAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $104.20000 |
![]() |
MS27508E16A99SAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 23POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $104.20000 |
![]() |
MS27508E16B99SAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 23POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $104.20000 |
![]() |
LJT06RE-17-13PAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 13POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $104.20000 |
![]() |
LJT06RT-17-13PAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 13POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $104.20000 |