| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-DTL-5015 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions: | 24 (Power) |
| Shell Size - Insert: | 24-28 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Mounting Feature: | Flange |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Threaded |
| Orientation: | W |
| Shell Material: | Aluminum |
| Shell Finish: | Electroless Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Silver |
| Ingress Protection: | Fluid Resistant |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | - |
| Shielding: | Unshielded |
| Current Rating (Amps): | 13A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 1.437" (36.50mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 200°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
GTS030G-32-5SAmphenol Industrial |
CONN RCPT FMALE 2P SILV SLDR CUP |
In Stock: 0 $104.18000 |
![]() |
D38999/24WE6JNAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 6POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $104.18000 |
![]() |
MS27656T25B61PCAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $104.18000 |
![]() |
D38999/24FH35PDAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 100POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $104.18000 |
![]() |
MS27656E21A35SAAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 79POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $104.19000 |
![]() |
MS27656T21A35SAAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 79POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $104.19000 |
![]() |
D38999/26WG41SBAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 41POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $104.19000 |
![]() |
MS27473E18B66PAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 66POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $104.19000 |
![]() |
ACC06G-20-27S(025)Amphenol Industrial |
CONN PLUG FMALE 14P SILVER CRIMP |
In Stock: 0 $104.19000 |
![]() |
MS3114F18-11PAmphenol Industrial |
CONN RCPT MALE 11P GOLD SLDR CUP |
In Stock: 0 $104.19000 |