| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Male Pins |
| Number of Positions: | 2 |
| Shell Size - Insert: | 8-2 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Threaded |
| Orientation: | A |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Electroless Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Silver |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell, Coupling Nut, Self Locking |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 13A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.445" (11.30mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
2M801-010-02ZN6-7PAAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 7POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.81000 |
![]() |
PT08SE16-26PY-SRAmphenol Industrial |
PTSE 26C 26#20 PIN PLUG |
In Stock: 0 $103.81000 |
![]() |
PT08SE16-26PZ-SRAmphenol Industrial |
PTSE 26C 26#20 PIN PLUG |
In Stock: 0 $103.81000 |
![]() |
PT08SE16-26P-SRAmphenol Industrial |
PTSE 26C 26#20 PIN PLUG |
In Stock: 0 $103.81000 |
![]() |
PT08SE16-26PW-SRAmphenol Industrial |
PTSE 26C 26#20 PIN PLUG |
In Stock: 0 $103.81000 |
![]() |
TV06RW-25-29PBAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.82000 |
![]() |
TV07RW-11-5HBAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 5POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.82000 |
![]() |
CTVPS00RF-11-2HDAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 2POS GOLD CRIMP |
In Stock: 5 $103.83000 |
![]() |
D38999/26WE99PCAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 23POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.83000 |
![]() |
MS27467T21F41PBAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.83000 |