| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 6 |
| Shell Size - Insert: | 8-200 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Black Zinc Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Black |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 5A, 7A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.448" (11.38mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
2M804-001-06ZNU8-200SAAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 6POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.60000 |
![]() |
2M804-001-06ZNU8-200SBAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 6POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.60000 |
![]() |
PT00SE20-41PW-SRAmphenol Industrial |
PTSE 41C 41#20 PIN RECP |
In Stock: 0 $103.60000 |
![]() |
MS3124P14-12PAmphenol Industrial |
CONN RCPT MALE 12POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.61000 |
![]() |
MS3451L24-28PAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.61000 |
![]() |
MS3451W24-28PAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.61000 |
![]() |
MS3102R14S-11SAmphenol Industrial |
CONN RCPT FMALE 4P SILV SLDR CUP |
In Stock: 0 $103.61000 |
![]() |
93-574671-21SAmphenol Industrial |
CONN PLUG W/SOCKETS |
In Stock: 0 $103.61000 |
![]() |
GTS06A-28-21SAmphenol Industrial |
CONN PLUG FMALE 37P SOLDER CUP |
In Stock: 0 $103.61000 |
MS3471L12-3SAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 3POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.61000 |