| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Male Pins |
| Number of Positions: | 5 |
| Shell Size - Insert: | 7-25 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Mounting Feature: | Flange |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Threaded |
| Orientation: | A |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Olive Drab Cadmium |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Olive Drab |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 7.5A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.390" (9.91mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MS27474T16F35PAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.50000 |
![]() |
1-490722-98SAmphenol Industrial |
CONN PLUG W/SOCKETS |
In Stock: 0 $103.50000 |
![]() |
PT07SE-14-15SAmphenol Industrial |
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.50000 |
MS27484T16B26SAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 26POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.51000 |
|
![]() |
MS3100A28-9SAmphenol Industrial |
CONN RCPT FMALE 12P SOLDER CUP |
In Stock: 0 $103.51000 |
![]() |
10-214118-12SAmphenol Industrial |
CONN RCPT FMALE 6POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.51000 |
![]() |
JT00RT-16-99SAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 23POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.51000 |
![]() |
D38999/26WD97HNAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.52000 |
![]() |
TVPS00RF-17-6PBAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 6POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.52000 |
![]() |
PTS06CG12-10PAmphenol Industrial |
PTSE 10C 10#20 PIN PLUG |
In Stock: 0 $103.52000 |