| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-DTL-5015 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions: | 10 (Power) |
| Shell Size - Insert: | 18-19 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Mounting Feature: | Flange |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Threaded |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum |
| Shell Finish: | Electroless Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Silver |
| Ingress Protection: | Fluid Resistant |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | - |
| Shielding: | Unshielded |
| Current Rating (Amps): | 13A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 1.062" (26.97mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 200°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
PT06J-18-11PAmphenol Industrial |
CONN PLUG MALE 11P GOLD SLDR CUP |
In Stock: 0 $103.27000 |
![]() |
PT06SE-16-23S(SR)Amphenol Industrial |
CONN PLUG FMALE 23POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.27000 |
![]() |
TVP00DZ-11-2PAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 2POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.27000 |
![]() |
TVS07RF-23-35PDAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 100POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.27000 |
![]() |
CTVPS00RF-11-5JDAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 5POS GOLD CRIMP |
In Stock: 5 $103.28000 |
![]() |
D38999/20ME26JAAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.28000 |
![]() |
JTPQ00RT-24-35PAAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 128POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.28000 |
M83723/84R1212NAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.29000 |
|
![]() |
MS27467T19F32PAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.29000 |
![]() |
MS27472E14B37SAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.29000 |