| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Male Pins |
| Number of Positions: | 3 |
| Shell Size - Insert: | 5-3 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Bayonet Lock |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Electroless Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Silver |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell, Coupling Nut |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 5A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.246" (6.22mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
D38999/20TD15HNAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.08000 |
![]() |
MS27467E15B37PAAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 37POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.08000 |
![]() |
AIB6U16-11SCAmphenol Industrial |
CONN PLUG FMALE 2P SILVER CRIMP |
In Stock: 0 $103.08000 |
![]() |
PTS06USHST1-12-8S-027Amphenol Industrial |
PTSE 8C 8#20 SKT PLUG |
In Stock: 0 $103.08000 |
![]() |
MS3111P20-16SAmphenol Industrial |
CONN RCPT FMALE 16P GOLD SLD CUP |
In Stock: 0 $103.08000 |
![]() |
MS27497T16A35SDAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.09000 |
![]() |
MS27508E20A35PCAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 79POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.10000 |
![]() |
D38999/24WG41HNAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.10000 |
![]() |
D38999/26FG39SDAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 39POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.10000 |
![]() |
MS27484T14B18PBAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.10000 |