| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions: | 19 |
| Shell Size - Insert: | 9-19 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Threaded |
| Orientation: | A |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Electroless Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Silver |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 5A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.500" (12.70mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
2M801-009-01NF9-19SAAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.05000 |
MS3470L22-55SAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.06000 |
|
MS3470L22-55SWAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.06000 |
|
MS3470L22-55SXAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.06000 |
|
MS3470L22-55SYAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.06000 |
|
MS3470L22-55SZAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.06000 |
|
![]() |
MS3476A22-21SAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 21POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.06000 |
![]() |
CTVP00RW-11-2HBAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 2POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.06000 |
![]() |
JT00RE-14-4P-023Amphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 4POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $103.06000 |
![]() |
CTVP00RW-17-99PAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 23POS GOLD CRIMP |
In Stock: 1 $103.07000 |