| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions: | 4 |
| Shell Size - Insert: | 9-4 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Orientation: | A |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Olive Drab Cadmium |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Olive Drab |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 13A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.503" (12.78mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
D38999/26ZF32SNAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 32POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.98000 |
![]() |
MS27466E23F35PAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 100POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.99000 |
![]() |
MS27466T23F35PAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 100POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.99000 |
![]() |
M83723/13R2255NAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.99000 |
![]() |
MS27473E16B6PAAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 6POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.99000 |
![]() |
MS27473T18B28SAAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 28POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.99000 |
MS27499E18F28PAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 28POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.99000 |
|
![]() |
MS3450W22-2SAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 3POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.99000 |
![]() |
MS3450W22-2SWAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 3POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.99000 |
![]() |
MS3450W22-2SXAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 3POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.99000 |