| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions: | 6 |
| Shell Size - Insert: | 9-200 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Threaded |
| Orientation: | A |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Black Zinc Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Black |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 5A, 13A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.500" (12.70mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MS27473T14B97PAAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.80000 |
![]() |
MS3106A28-9SAmphenol Industrial |
CONN PLUG FMALE 12P SOLDER CUP |
In Stock: 0 $102.80000 |
![]() |
MS3106A32-13PAmphenol Industrial |
CONN PLUG MALE 23P SILV SLDR CUP |
In Stock: 0 $102.80000 |
![]() |
LJT06RT-13-4SAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 4POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.80000 |
![]() |
D38999/24FH21PNAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.81000 |
![]() |
MS3124P12-3SAmphenol Industrial |
CONN RCPT FMALE 3POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.81000 |
![]() |
CS3100A-32-64PAmphenol Industrial |
CONN RCPT MALE 54P SILV SLDR CUP |
In Stock: 0 $102.81000 |
![]() |
M83723/72W20258Amphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 25POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.81000 |
![]() |
D38999/26FJ4PDAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 56POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.81000 |
![]() |
MS27472E14F35SCAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.82000 |