| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Male Pins |
| Number of Positions: | 10 |
| Shell Size - Insert: | 7-10 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Threaded |
| Orientation: | A |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Olive Drab Zinc Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Olive Drab |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 5A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.390" (9.91mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
2M801-009-01ZNU7-10PAAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.57000 |
![]() |
TVS07RF-23-21PAAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.57000 |
![]() |
MS27467T21B11SAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.58000 |
![]() |
MS27473E18A66PAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 66POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.58000 |
MS27484T8A98PAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 3POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.58000 |
|
![]() |
MS3450W12S-2SAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 2POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.58000 |
![]() |
SP02SE-14-5SAmphenol Industrial |
CONN RCPT FMALE 5POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.58000 |
![]() |
CTV06RW-9-35SCAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 6POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.58000 |
![]() |
MS27467P15F35SBAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 37POS GOLD CRIMP |
In Stock: 5 $102.58000 |
MS27468T21B35PAAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 79POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.59000 |