| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-DTL-5015 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Male Pins |
| Number of Positions: | 7 (Power) |
| Shell Size - Insert: | 24-10 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Mounting Feature: | Flange |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Threaded |
| Orientation: | X |
| Shell Material: | Aluminum |
| Shell Finish: | Electroless Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Silver |
| Ingress Protection: | Fluid Resistant |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | - |
| Shielding: | Unshielded |
| Current Rating (Amps): | 46A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 1.437" (36.50mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 200°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
GTS06R-28-21PAmphenol Industrial |
CONN PLUG MALE 37P SILV SLDR CUP |
In Stock: 0 $102.30000 |
![]() |
D38999/24JF32HNAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.30000 |
![]() |
D38999/24WB98JAAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 6POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.30000 |
![]() |
TV01RW-9-98PAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 3POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.30000 |
![]() |
PC01A-14-12SAmphenol Industrial |
CONN RCPT FMALE 12P GOLD SLD CUP |
In Stock: 1 $102.31000 |
![]() |
MS27473T16F35SDAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.31000 |
![]() |
D38999/20FG41SNAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.31000 |
![]() |
MS27472E16B8PAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 8POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.31000 |
![]() |
MS27473E20A41PAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.31000 |
MS27505E25B61PAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.31000 |