| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions: | 3 |
| Shell Size - Insert: | 5-3 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Olive Drab Cadmium |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Olive Drab |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 5A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.248" (6.30mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
D38999/20MH35SCAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 100P GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.21000 |
![]() |
MS27656E25B35PDAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 128POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.21000 |
![]() |
D38999/26FE8SCAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 8POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.21000 |
![]() |
GTC030R-32-7PAmphenol Industrial |
CONN RCPT MALE 35P SILVER CRIMP |
In Stock: 0 $102.21000 |
![]() |
MS3108E28-16SAmphenol Industrial |
CONN PLUG FMALE 20P SOLDER CUP |
In Stock: 0 $102.21000 |
![]() |
MS3114P22-55PAmphenol Industrial |
CONN RCPT MALE 55P GOLD SLDR CUP |
In Stock: 0 $102.21000 |
![]() |
MS3456L20-19PAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 3POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.21000 |
![]() |
MS3456W20-19PWAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 3POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.21000 |
![]() |
MS3456W20-19PXAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 3POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.21000 |
![]() |
10-244216-8PAmphenol Industrial |
CONN PLUG W/PINS |
In Stock: 0 $102.21000 |