| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions: | 3 |
| Shell Size - Insert: | 6-23 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Mounting Feature: | Flange |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Threaded |
| Orientation: | A |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Olive Drab Zinc Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Olive Drab |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 7.5A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.290" (7.37mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MS27472E12B22SAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 22POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.16000 |
![]() |
GTC06-28-51SAmphenol Industrial |
CONN PLUG FMALE 12P SILVER CRIMP |
In Stock: 0 $102.17000 |
![]() |
GTC06-28-51SXAmphenol Industrial |
CONN PLUG FMALE 12P SILVER CRIMP |
In Stock: 0 $102.17000 |
![]() |
MS27467T17B55PAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.17000 |
![]() |
MS27467T19F32SAAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 32POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.17000 |
![]() |
MS27484E10F99SAAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 7POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.17000 |
![]() |
GTS020R-24-11SAmphenol Industrial |
CONN RCPT FMALE 9P SILV SLDR CUP |
In Stock: 0 $102.17000 |
![]() |
PT08E-14-8SAmphenol Industrial |
CONN PLUG FMALE 8P GOLD SLDR CUP |
In Stock: 0 $102.17000 |
![]() |
MS3459L14S-9SAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 2POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.17000 |
![]() |
TVP00RW-19-99HNAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 23POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.17000 |