| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Male Pins |
| Number of Positions: | 5 |
| Shell Size - Insert: | 7-25 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Threaded |
| Orientation: | A |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Electroless Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Silver |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 7.5A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.390" (9.91mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CTVPS00RF-11-2PCAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 2POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.11000 |
![]() |
D38999/26FG41PDAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.11000 |
![]() |
D38999/26ZF32PCAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.11000 |
![]() |
TV06RW-11-5HNAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 5POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.11000 |
![]() |
D38999/26WH53PAAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 53POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.12000 |
![]() |
M83723/71R2025YAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 25POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.12000 |
MS27466T21B16SAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.12000 |
|
![]() |
MS27505E17F6PAAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 6POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.12000 |
![]() |
MS27505E19A11SBAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.12000 |
![]() |
MS3451L20-24SAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 4POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $102.12000 |