| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Male Pins |
| Number of Positions: | 2 |
| Shell Size - Insert: | 10-2 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Threaded |
| Orientation: | A |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Olive Drab Zinc Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Olive Drab |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 23A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.560" (14.22mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
JT06RT-14-35SA-014Amphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 37POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $96.30000 |
![]() |
TV06RW-15-35SCAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 37POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $96.30000 |
![]() |
TVP00DZ-13-8PCAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 8POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $96.30000 |
![]() |
PTS06UWHST1-10-6SAmphenol Industrial |
PTSE 6C 6#20 SKT PLUG |
In Stock: 0 $96.30000 |
![]() |
62GB16F1832PNSocapex (Amphenol Pcd) |
CONN PLUG MALE 32POS GOLD |
In Stock: 0 $96.30160 |
![]() |
CS3102A-36-54PAmphenol Industrial |
CONN RCPT MALE 39P SILV SLDR CUP |
In Stock: 0 $96.31000 |
![]() |
D38999/24WG11SNAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $96.31000 |
MS27466T19B32PAAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $96.31000 |
|
![]() |
MS27472T22B55PAAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $96.31000 |
![]() |
MS27472T22F55PAAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $96.31000 |