| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions: | 2 |
| Shell Size - Insert: | 8-2 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Threaded |
| Orientation: | A |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Olive Drab Zinc Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Olive Drab |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 13A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.445" (11.30mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
D38999/20JG16PBAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $96.24000 |
![]() |
MS3101A40-9PAmphenol Industrial |
CONN RCPT MALE 47P SILV SLDR CUP |
In Stock: 0 $96.24000 |
![]() |
D38999/26WD15HDAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $96.25000 |
![]() |
MS27473E14F35SBAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 37POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $96.25000 |
![]() |
MS27473E14F35SCAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 37POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $96.25000 |
![]() |
CS3106A-24-67SAmphenol Industrial |
CONN PLUG FMALE 19P SOLDER CUP |
In Stock: 0 $96.25000 |
![]() |
MS27467T15A37PAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 37POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $96.25000 |
![]() |
MS27473E16B99PCAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 23POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $96.25000 |
![]() |
MS27473E16B99PDAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 23POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $96.25000 |
![]() |
MS27473T20F16PAAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 16POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $96.25000 |