| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Male Pins |
| Number of Positions: | 4 |
| Shell Size - Insert: | 9-4 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Mounting Feature: | Flange |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Threaded |
| Orientation: | A |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Olive Drab Zinc Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Olive Drab |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 13A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.500" (12.70mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
JTG06RT10-13SAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 13POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $95.62000 |
![]() |
D38999/26WC8SEAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 8POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $95.63000 |
![]() |
AIB1U16S-1PSAmphenol Industrial |
CONN RCPT MALE 7P SILV SLDR CUP |
In Stock: 0 $95.63000 |
![]() |
D38999/26FD35SEAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 37POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $95.64000 |
![]() |
MS27466T25B35PBAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 128POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $95.64000 |
![]() |
MS27466T25B35PDAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 128POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $95.64000 |
![]() |
MS27474E8F35PAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 6POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $95.64000 |
D38999/26WG39PBAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 39POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $95.64000 |
|
![]() |
D38999/26WG39PEAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 39POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $95.64000 |
![]() |
MS27468T11B2PAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 2POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $95.64000 |