| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 19 |
| Shell Size - Insert: | 9-19 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Orientation: | A |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Black Zinc Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Black |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 5A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.503" (12.78mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
D38999/24FA98JBAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 3POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $95.02000 |
![]() |
MS27499E16A35PAAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $95.04000 |
MS27499E16B35PAAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $95.04000 |
|
![]() |
MS27467E15B19PAAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $95.04000 |
![]() |
MS27467E17F8PAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 8POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $95.04000 |
MS27467T15B19PAAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $95.04000 |
|
![]() |
MS27467T17F8PAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 8POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $95.04000 |
![]() |
MS27473E12A8PBAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 8POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $95.04000 |
![]() |
MS27497E14B18SAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $95.04000 |
![]() |
MS3120F16-8SAmphenol Industrial |
CONN RCPT FMALE 8POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $95.04000 |