MS27472P14A37P
MS27472P14A37P
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
MS27472P14A37P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
Category
Connectors, Interconnects
Family
Circular Connectors
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series II, JT
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:37
Shell Size - Insert:14-37
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Features:Potted
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.808" (20.52mm)
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C