| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Male Pins |
| Number of Positions: | 6 |
| Shell Size - Insert: | 10-201 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Olive Drab Cadmium |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Olive Drab |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 5A, 23A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.563" (14.30mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
2M804-001-06NF10-201PAAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 6POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $93.84000 |
![]() |
JT00RE14-18P-014Amphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $93.84000 |
![]() |
TVP00RW-17-11PCAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $93.84000 |
![]() |
D38999/26MC35PAAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 22POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $93.85000 |
![]() |
GTC06CFZ-20-3P(A24)Amphenol Industrial |
CONN PLUG MALE 3POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $93.85000 |
![]() |
M83723/78W10026Amphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG MALE 2POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $93.85000 |
![]() |
MS3106A28-20PAmphenol Industrial |
CONN PLUG MALE 14P SILV SLDR CUP |
In Stock: 0 $93.85000 |
![]() |
MS3106A28-20PWAmphenol Industrial |
CONN PLUG MALE 14P SILV SLDR CUP |
In Stock: 0 $93.85000 |
![]() |
MS3126F16-8SAmphenol Industrial |
CONN PLUG FMALE 8POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $93.85000 |
![]() |
MS3126F16-8SWAmphenol Industrial |
CONN PLUG FMALE 8POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $93.85000 |