| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-DTL-5015 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Male Pins |
| Number of Positions: | 11 (Power) |
| Shell Size - Insert: | 20-33 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Mounting Feature: | Flange |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Threaded |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum |
| Shell Finish: | Electroless Nickel |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Silver |
| Ingress Protection: | Fluid Resistant |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | - |
| Shielding: | Unshielded |
| Current Rating (Amps): | 13A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 1.187" (30.15mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 200°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MS3452L24-7PAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $92.33000 |
![]() |
10-109017-10SAmphenol Industrial |
CONN PLUG W/SOCKETS |
In Stock: 0 $92.33000 |
![]() |
71-454300-15PAmphenol Industrial |
CONN PLUG W/PINS |
In Stock: 0 $92.33000 |
![]() |
75-214618-10SAmphenol Industrial |
CONN PLUG W/SOCKETS |
In Stock: 0 $92.33000 |
![]() |
PT00P-22-34SAmphenol Industrial |
CONN RCPT FMALE 34P GOLD SLD CUP |
In Stock: 0 $92.33000 |
![]() |
SP00E-14-12SAmphenol Industrial |
CONN RCPT FMALE 12P GOLD SLD CUP |
In Stock: 0 $92.33000 |
MS27656T11B4PAAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 4POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $92.33000 |
|
![]() |
TV06RW-15-19SCAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $92.33000 |
![]() |
AIB6U20-3PSAmphenol Industrial |
CONN PLUG MALE 3P SILV SLDR CUP |
In Stock: 0 $92.33000 |
![]() |
LJT06RT-13-4SB-014Amphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 4POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $92.34000 |