| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Male Pins |
| Number of Positions: | 6 |
| Shell Size - Insert: | 9-200 |
| Shell Size, MIL: | - |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Termination: | Crimp |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Orientation: | N (Normal) |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Olive Drab Cadmium |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Color: | Olive Drab |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating: | - |
| Features: | Backshell |
| Shielding: | Shielded |
| Current Rating (Amps): | 5A, 13A |
| Voltage Rating: | - |
| Cable Opening: | 0.503" (12.78mm) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
JTPQ00RE-14-35P-014Amphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $92.03000 |
![]() |
MS27472T14B35SAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $92.04000 |
![]() |
MS27484T12F35SDAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 22POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $92.04000 |
![]() |
D38999/20FH53PCAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $92.04000 |
![]() |
D38999/20WH53PCAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $92.04000 |
![]() |
MS27473P14B15SBAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $92.04000 |
![]() |
MS27474E12F8SCAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT FMALE 8POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $92.04000 |
![]() |
MS27497E10F99PAmphenol Aerospace Operations |
CONN RCPT MALE 7POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $92.04000 |
![]() |
75-69818-10SAmphenol Industrial |
CONN PLUG W/SOCKETS |
In Stock: 0 $92.04000 |
![]() |
TV06RW-13-4SEAmphenol Aerospace Operations |
CONN PLUG FMALE 4POS GOLD CRIMP |
In Stock: 0 $92.04000 |