| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RT |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 158 Ohms |
| Tolerance: | ±0.5% |
| Power (Watts): | 0.063W, 1/16W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | - |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0402 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.014" (0.35mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RT0402DRD0715K4LYageo |
RES SMD 15.4KOHM 0.5% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.02913 |
|
RT0402DRD0715K8LYageo |
RES SMD 15.8KOHM 0.5% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.02913 |
|
RT0402DRD0715R4LYageo |
RES SMD 15.4 OHM 0.5% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.02913 |
|
RT0402DRD0715R8LYageo |
RES SMD 15.8 OHM 0.5% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.02913 |
|
RT0402DRD0715RLYageo |
RES SMD 15 OHM 0.5% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.02913 |
|
RT0402DRD07160RLYageo |
RES SMD 160 OHM 0.5% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.02913 |
|
RT0402DRD07162RLYageo |
RES SMD 162 OHM 0.5% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.02913 |
|
RT0402DRD07165RLYageo |
RES SMD 165 OHM 0.5% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.02913 |
|
RT0402DRD07169RLYageo |
RES SMD 169 OHM 0.5% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.02913 |
|
RT0402DRD0716KLYageo |
RES SMD 16K OHM 0.5% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.02913 |