| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RT |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 3 Ohms |
| Tolerance: | ±0.5% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | - |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.026" (0.65mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
RT1206DRE074R42LYageo |
RES 4.42 OHM 0.5% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02760 |
![]() |
RT1206DRE074R99LYageo |
RES 4.99 OHM 0.5% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02760 |
RT0805FRE071M1LYageo |
RES SMD 1.1M OHM 1% 1/8W 0805 |
In Stock: 0 $0.02775 |
|
RT0805FRE071M21LYageo |
RES SMD 1.21M OHM 1% 1/8W 0805 |
In Stock: 0 $0.02775 |
|
AA1206FR-07100RLYageo |
RES SMD 100 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02815 |
|
AA1206FR-0710MLYageo |
RES SMD 10M OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02815 |
|
AA1206FR-07121RLYageo |
RES SMD 121 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02815 |
|
AA1206FR-07137RLYageo |
RES SMD 137 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02815 |
|
AA1206FR-0714RLYageo |
RES SMD 14 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02815 |
|
AA1206FR-07178KLYageo |
RES SMD 178K OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02815 |