| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RC_L |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 2.7 kOhms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 0.75W, 3/4W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 2010 (5025 Metric) |
| Supplier Device Package: | 2010 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.026" (0.65mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RC2010JK-0720RLYageo |
RES SMD 20 OHM 5% 3/4W 2010 |
In Stock: 0 $0.22000 |
|
RC2010JK-0715RLYageo |
RES SMD 15 OHM 5% 3/4W 2010 |
In Stock: 0 $0.22000 |
|
RC2010JK-075K6LYageo |
RES SMD 5.6K OHM 5% 3/4W 2010 |
In Stock: 0 $0.22000 |
|
RC2010JK-0739RLYageo |
RES SMD 39 OHM 5% 3/4W 2010 |
In Stock: 0 $0.22000 |
|
RC2010JK-07120KLYageo |
RES SMD 120K OHM 5% 3/4W 2010 |
In Stock: 0 $0.22000 |
|
RC2010JK-07470RLYageo |
RES SMD 470 OHM 5% 3/4W 2010 |
In Stock: 0 $0.22000 |
|
RC2010JK-0768RLYageo |
RES SMD 68 OHM 5% 3/4W 2010 |
In Stock: 0 $0.22000 |
|
RC2010JK-07100KLYageo |
RES SMD 100K OHM 5% 3/4W 2010 |
In Stock: 0 $0.22000 |
|
RC2010JK-072KLYageo |
RES SMD 2K OHM 5% 3/4W 2010 |
In Stock: 0 $0.22000 |
|
RC2010JK-07820RLYageo |
RES SMD 820 OHM 5% 3/4W 2010 |
In Stock: 0 $0.22000 |