| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RT |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 150 kOhms |
| Tolerance: | ±0.5% |
| Power (Watts): | 0.063W, 1/16W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | - |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0402 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.014" (0.35mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
RT0402DRE07160KLYageo |
RES 160K OHM 0.5% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.02626 |
![]() |
RT0402DRE07178KLYageo |
RES 178K OHM 0.5% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.02626 |
![]() |
RT0402DRE07180KLYageo |
RES 180K OHM 0.5% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.02626 |
![]() |
RT0402DRE07200KLYageo |
RES 200K OHM 0.5% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.02626 |
![]() |
RT0402DRE07240KLYageo |
RES 240K OHM 0.5% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.02626 |
RT1206DRE07102KLYageo |
RES SMD 102K OHM 0.5% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02700 |
|
RT1206DRE07102RLYageo |
RES SMD 102 OHM 0.5% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02700 |
|
RT1206DRE07105KLYageo |
RES SMD 105K OHM 0.5% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02700 |
|
RT1206DRE07105RLYageo |
RES SMD 105 OHM 0.5% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02700 |
|
RT1206DRE07107KLYageo |
RES SMD 107K OHM 0.5% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02700 |