| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55342, RM1010 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 9.09 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Military, Non-Inductive |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | 1010 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.105" L x 0.100" W (2.67mm x 2.54mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.033" (0.84mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
M55342E02B240ART0Vishay / Dale |
M55342E 25PPM 0505 240 0.1% R T0 |
In Stock: 0 $10.40610 |
![]() |
M55342E02B249ART0Vishay / Dale |
M55342E 25PPM 0505 249 0.1% R T0 |
In Stock: 0 $10.40610 |
![]() |
M55342K02B51B1RT0Vishay / Dale |
M55342K 100PPM 0505 51.1K 0.1% R |
In Stock: 0 $10.40610 |
![]() |
M55342K02B120BRT0Vishay / Dale |
M55342K 100PPM 0505 120K 0.1% R |
In Stock: 0 $10.40610 |
![]() |
M55342K02B121ERT0VVishay / Dale |
M55342K 100PPM 0505 121K 1% R T0 |
In Stock: 0 $10.40610 |
![]() |
M55342K02B120ART0Vishay / Dale |
M55342K 100PPM 0505 120 0.1% R T |
In Stock: 0 $10.40610 |
![]() |
M55342K02B137EPT0VVishay / Dale |
M55342K 100PPM 0505 137K 1% P T0 |
In Stock: 0 $10.40610 |
![]() |
M55342K02B140ART0Vishay / Dale |
M55342K 100PPM 0505 140 0.1% R T |
In Stock: 0 $10.40610 |
![]() |
M55342K02B59A7RT0Vishay / Dale |
M55342K 100PPM 0505 59.7 0.1% R |
In Stock: 0 $10.40610 |
![]() |
M55342K02B5B11RT0Vishay / Dale |
M55342K 100PPM 0505 5.11K 0.1% R |
In Stock: 0 $10.40610 |