| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55342, RM1010 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 14.3 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Military, Non-Inductive |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | 1010 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.105" L x 0.100" W (2.67mm x 2.54mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.033" (0.84mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
M55342H10B1B00RWSVishay / Dale |
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/2W 1010 |
In Stock: 0 $10.69200 |
|
M55342H10B1E00RWSVishay / Dale |
RES SMD 1K OHM 1% 1/2W 1010 |
In Stock: 0 $10.69200 |
|
M55342H10B1E21RWSVishay / Dale |
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/2W 1010 |
In Stock: 0 $10.69200 |
|
M55342H10B1E50RWSVishay / Dale |
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/2W 1010 |
In Stock: 0 $10.69200 |
|
M55342H10B200DRWSVishay / Dale |
RES SMD 200 OHM 1% 1/2W 1010 |
In Stock: 0 $10.69200 |
|
M55342H10B20B0RWSVishay / Dale |
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/2W 1010 |
In Stock: 0 $10.69200 |
|
M55342H10B20E0RWSVishay / Dale |
RES SMD 20K OHM 1% 1/2W 1010 |
In Stock: 0 $10.69200 |
|
M55342H10B210ERWSVishay / Dale |
RES SMD 210K OHM 1% 1/2W 1010 |
In Stock: 0 $10.69200 |
|
M55342H10B249ARWSVishay / Dale |
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/2W 1010 |
In Stock: 0 $10.69200 |
|
M55342H10B294DPWSVishay / Dale |
RES SMD 294 OHM 1% 1/2W 1010 |
In Stock: 0 $10.69200 |