| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55342, RM1010 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 49.9 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Military, Non-Inductive |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | 1010 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.105" L x 0.100" W (2.67mm x 2.54mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.033" (0.84mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
M55342E10B4B02RWSVishay / Dale |
RES SMD 4.02K OHM 0.1% 1/2W 1010 |
In Stock: 0 $10.69200 |
|
M55342E10B4B99RWSVishay / Dale |
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/2W 1010 |
In Stock: 0 $10.69200 |
|
M55342E10B4E70RWSVishay / Dale |
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/2W 1010 |
In Stock: 0 $10.69200 |
|
M55342E10B4E75RWSVishay / Dale |
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/2W 1010 |
In Stock: 0 $10.69200 |
|
M55342E10B4E99RWSVishay / Dale |
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/2W 1010 |
In Stock: 0 $10.69200 |
|
M55342E10B590DRWSVishay / Dale |
RES SMD 590 OHM 1% 1/2W 1010 |
In Stock: 0 $10.69200 |
|
M55342E10B5B11RWSVishay / Dale |
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 1/2W 1010 |
In Stock: 0 $10.69200 |
|
M55342E10B60D4RWSVishay / Dale |
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/2W 1010 |
In Stock: 0 $10.69200 |
|
M55342E10B619DRWSVishay / Dale |
RES SMD 619 OHM 1% 1/2W 1010 |
In Stock: 0 $10.69200 |
|
M55342E10B634ARWSVishay / Dale |
RES SMD 634 OHM 0.1% 1/2W 1010 |
In Stock: 0 $10.69200 |