| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55342, RM1010 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 1.69 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Military, Non-Inductive |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | 1010 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.105" L x 0.100" W (2.67mm x 2.54mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.033" (0.84mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
M55342K10B2B05PWSVishay / Dale |
RES SMD 2.05K OHM 0.1% 1/2W 1010 |
In Stock: 0 $10.69200 |
|
M55342K10B39B2RWSVishay / Dale |
RES SMD 39.2K OHM 0.1% 1/2W 1010 |
In Stock: 0 $10.69200 |
|
M55342K10B40B2PWSVishay / Dale |
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 1/2W 1010 |
In Stock: 0 $10.69200 |
|
M55342K10B470ARWSVishay / Dale |
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/2W 1010 |
In Stock: 0 $10.69200 |
|
M55342K10B4B75PWSVishay / Dale |
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/2W 1010 |
In Stock: 0 $10.69200 |
|
M55342K10B4B81RWSVishay / Dale |
RES SMD 4.81K OHM 0.1% 1/2W 1010 |
In Stock: 0 $10.69200 |
|
M55342K10B511ARWSVishay / Dale |
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/2W 1010 |
In Stock: 0 $10.69200 |
|
M55342K10B590ARWSVishay / Dale |
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/2W 1010 |
In Stock: 0 $10.69200 |
|
M55342K10B5B11RWSVishay / Dale |
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 1/2W 1010 |
In Stock: 0 $10.69200 |
|
M55342K10B604ARWSVishay / Dale |
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/2W 1010 |
In Stock: 0 $10.69200 |