| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55342, RM1005 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 182 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.2W, 1/5W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Military, Non-Inductive |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | 1005 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.033" (0.84mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
M55342H03B182ERWSVishay / Dale |
RES SMD 182K OHM 1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342H03B18E2RWSVishay / Dale |
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342H03B18H0RWSVishay / Dale |
RES SMD 18K OHM 2% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342H03B18K0RWSVishay / Dale |
RES SMD 18K OHM 5% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342H03B19B6RBSVishay / Dale |
RES SMD 19.6K OHM 0.1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342H03B19B6RWSVishay / Dale |
RES SMD 19.6K OHM 0.1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342H03B19B8RWSVishay / Dale |
RES SMD 19.8K OHM 0.1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342H03B1B00RWSVishay / Dale |
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342H03B1B20RWSVishay / Dale |
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342H03B1B21RWSVishay / Dale |
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |