| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55342, RM1005 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 5.86 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.2W, 1/5W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Military, Non-Inductive |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | 1005 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.033" (0.84mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
M55342E03B5B90RWSVishay / Dale |
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342E03B5E36RWSVishay / Dale |
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342E03B604ARWSVishay / Dale |
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342E03B604DRWSVishay / Dale |
RES SMD 604 OHM 1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342E03B60B4RWSVishay / Dale |
RES SMD 60.4K OHM 0.1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342E03B612ARWSVishay / Dale |
RES SMD 612 OHM 0.1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342E03B619BRWSVishay / Dale |
RES SMD 619K OHM 0.1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342E03B61A0RWSVishay / Dale |
RES SMD 61 OHM 0.1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342E03B61B9RWSVishay / Dale |
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342E03B61E9RWSVishay / Dale |
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |