| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55342, RM1005 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 298 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.2W, 1/5W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Military, Non-Inductive |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | 1005 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.033" (0.84mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
M55342E03B29B1RWSVishay / Dale |
RES SMD 29.1K OHM 0.1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342E03B29B4RWSVishay / Dale |
RES SMD 29.4K OHM 0.1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342E03B2B00RWSVishay / Dale |
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342E03B2B05RWSVishay / Dale |
RES SMD 2.05K OHM 0.1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342E03B2B10RWSVishay / Dale |
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342E03B2B13RWSVishay / Dale |
RES SMD 2.13K OHM 0.1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342E03B2B21RWSVishay / Dale |
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342E03B2B26RWSVishay / Dale |
RES SMD 2.26K OHM 0.1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342E03B2B46RWSVishay / Dale |
RES SMD 2.46K OHM 0.1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342E03B2B49RWSVishay / Dale |
RES SMD 2.49K OHM 0.1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |