| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55342, RM1005 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 1.3 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.2W, 1/5W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Military, Non-Inductive |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | 1005 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.033" (0.84mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
M55342E03B1E43RWSVishay / Dale |
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342E03B1E54RWSVishay / Dale |
RES SMD 1.54K OHM 1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342E03B1E67RWSVishay / Dale |
RES SMD 1.67K OHM 1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342E03B1E72RWSVishay / Dale |
RES SMD 1.72K OHM 1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342E03B1K20RWSVishay / Dale |
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342E03B200ARWSVishay / Dale |
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342E03B200BRWSVishay / Dale |
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342E03B200ERWSVishay / Dale |
RES SMD 200K OHM 1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342E03B20B0RWSVishay / Dale |
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |
|
M55342E03B20E0RWSVishay / Dale |
RES SMD 20K OHM 1% 1/5W 1005 |
In Stock: 0 $10.62000 |